Круши - подкрепа за храносмилателната система и панкреаса
Крушите, някога наричани „дарът на боговете“, са сочни, сладки и лесно смилаеми плодове, които са богати на витамини и алкални минерали като витамини А, С, Е, фолат, ниацин и бор. Крушите също така съдържат противоракови свойства и е известно, че са особено добри за предотвратяване на рак на хранопровода, рак на гърдата, рак на стомаха и рак на дебелото черво.
Крушите са противовъзпалителна храна, което ги прави идеални за тези, които страдат от автоимунни заболявания като синдром на хроничната умора, Епщайн-Бар, ревматоиден артрит, ендометриоза, синдром на Гилен-Баре, лаймска болест, Хашимото, болест на Мениер и колит. Крушите също помагат за намаляване на риска от сърдечни заболявания и диабет тип 2.
Флавонолите в крушите, съчетани с антоцианините, помагат за подобряване на инсулиновата чувствителност, а ниският им гликемичен индекс ги прави идеална храна за тези, които имат проблеми с кръвната захар. Крушите съдържат специални фибри, които се свързват с жлъчните киселини в червата, което има способността да понижава холестерола. Крушите също така съдържат както глутатион, който може да помогне за предотвратяване на високо кръвно налягане и удари, така и бор, който помага на тялото да задържа калций и предотвратява остеопорозата.
Крушите също са добър източник на йод, който помага за поддържане на балансирания метаболизъм и правилното функциониране на щитовидната жлеза и са с високо съдържание на пектин, който е много полезен за храносмилането и редовното изхождане.
Докато ябълките са изключително добре познати, техните близки роднини, крушите, остават леко встрани. Хората често свързват крушите с нежната им консервирана форма или с карамелизирани десерти; освен това, крушите не участват в ежедневните мисли на повечето хора. В дъното на съзнанието си знаем, че те съществуват и това е всичко. Същото е и с панкреаса: знаем, че всеки от нас има тази жлеза, но освен ако не развием проблем, ние едва забелязваме, че е там. Междувременно, панкреасът поема голяма част от стреса на тялото. И понякога злоупотребяваме с панкреаса, без дори да го осъзнаваме, като ядем комбинация от пържени храни, богати ястия, твърде много трапезна захар или десерти с високо съдържание на мазнини. Разбито сърце, разочарование, предателство и други форми на нарушено доверие, както и страх от всякакъв вид, също са тежки за панкреаса.
За защита на панкреаса и помощ при стрес трябва да се обърнем към крушата. Този пренебрегван плод помага за подмладяването на тази пренебрегвана и претоварена жлеза, като помага за облекчаване на панкреатита и помага за предотвратяване на рак на панкреаса.
Крушите са невероятни за някои аспекти на храносмилането. Те:
- действат като спазмолитик;
- помагат за успокояване на лигавицата на стомаха и чревния тракт;
- хранят полезните бактерии;
- обричат на глад и убиват непродуктивни бактерии, паразити и гъбички;
- повишават нивата на солната киселина в стомаха;
- помагат за предотвратяване на рак на червата и стомаха;
- намаляват лошите киселини, произвеждани от слуз и патогени като H. pylori.
- помагат за възстановяване на лигавицата в червата, която е станала повредена и загрубяла от бактерии.
Малките гранули в месестата част на крушата са пълни с фитохимикали, микроелементи и аминокиселини като валин, хистидин, треонин и лизин. Следите от минерали и аминокиселини се комбинират и блокират отрови в тялото като ДДТ, помагайки за изхвърлянето им от организма.
Следите от минерални соли правят крушовия сок с високо съдържание на електролити, което стабилизира кръвната захар. Освен това крушите са страхотна храна за отслабване и благодатни за черния дроб, помагат за пречистването на органа и помагат при цироза.
Как да консумираме крушите:
Оставете крушите да узреят напълно на стайна температура преди консумация за максимални хранителни и здравословни ползи.
Яжте круши самостоятелно, в пресни сокове, в плодови салати, блендирани в смутита и в салати. Крушите се консумират най-добре между закуската и обяда или в късния следобед (малко преди вечеря). Те действат като подтискащо апетита и тоник за стомаха, за да ви предпазят от желание за сладко или преяждане по време на хранене.
Публикацията е изготвена на базата на съветите и препоръките на Антъни Уилям (Anthony William Medical Medium)
Този блог, неговото съдържание и материали са представени единствено с информационна цел и не са заместител на медицински съвет, диагноза или лечение. Консултирайте се с лицензиран здравен специалист, преди да промените или прекратите лекарства, лечение или грижи, или да започнете каквато и да било диета, упражнения или програма за добавки. Екипът на Кулинарен блог - здравословно в кухнята с Тони не са медицински лица и нямат претенции да предоставят здравни услуги.