Карфиол - подкрепа за ендокринната система
Карфиолът е богат на хранителни вещества зеленчук, който е отличен за поддържане на силна имунна система и оптимално здраве. Карфиолът е с невероятно високо съдържание на витамин С, К и В-комплекс и минерали като бор, калций, молибден и триптофан. Освен това е добър източник на висококачествен протеин, който лесно се усвоява от тялото. Карфиолът съдържа мощни противоракови съединения като индол-3-карбинол и сулфорафан, които са особено полезни за предотвратяване на рак на гърдата, шийката на матката, яйчниците, дебелото черво, стомаха и простатата.
Карфиолът също така съдържа съединение, наречено ди-индолил-метан (DIM), за което е доказано, че е ефективно при лечението на човешки папиломен вирус (HPV) и цервикална дисплазия. Карфиолът също има отлични противовъзпалителни свойства поради съдържанието на омега-3 и витамин К и е основна храна за тези, които се опитват да предотвратят хронично възпаление като фибромиалгия, хепатит, артрит, кардиомиопатия, кистозна фиброза, синдром на раздразнените черва и болестта на Алцхаймер.
Карфиолът често се избягва от пациенти с щитовидна жлеза, защото е етикетиран като "гоитрогенен", но всъщност карфиолът е един от най-добрите приятели на щитовидната жлеза, тъй като помага на щитовидната жлеза да се бори с вируса на Епщайн-Бар, който е истинската причина за повечето проблеми с щитовидната жлеза. Карфиолът съдържа микроелемента бор, който поддържа цялата ендокринна система. Карфиолът също така съдържа фитохимикали, които могат да спрат свиването на щитовидната жлеза по време на атрофията, която може да възникне при дългосрочно прекомерно лечение с предписани тиреоидни хормони.
Карфиолът помага на щитовидната жлеза и останалата част от ендокринната система да предотвратят вирусите, които наистина стоят зад проблеми като тиреоидит.
Установено е също, че карфиолът помага за защитата на лигавицата на стомаха, което е жизненоважно за предотвратяване на бактериалния свръхрастеж на хеликобактер пилори в стомаха. Също така е известно, че е ефективен детоксикатор за черния дроб и далака и може да помогне за прочистване на токсините от кръвта, лимфата, тъканите и органите.
Карфиолът и морските водорасли заедно създават мощно средство за детоксикация, което помага за изхвърлянето на хлора, вредния флуорид и радиацията от чувствителните ендокринни жлези. Един вкусен начин да се насладите на тази комбинация е да накълцате суров карфиол в кухненския робот до фино, след което да го използвате като ориз в рулца нори.
Как да го консумираме:
Карфиолът има уникалната способност да се усвоява лесно в сурово състояние, което е идеално, тъй като консумацията му в сурово състояние ни дава най-добрия шанс за лесно усвояване и използване на пълния потенциал на това, което предлага. Насладете му се суров в салати, като лека закуска самостоятелно или с други зеленчуци, използвайте го накъсан на розички с дип като салса или хумус.
Суровият карфиол е отлична алтернатива на белия ориз и може да бъде направен чрез поставяне на карфиол в кухненски робот и смилане, докато достигне текстура, подобна на ориз.
Можете също така да се насладите на карфиол, приготвен на пара, задушен в тиган и в супи. Карфиолът може да се консумира и печен, въпреки че ще получите повече ползи от карфиола, когато е суров или приготвен на пара.
Публикацията е изготвена на базата на съветите и препоръките на Антъни Уилям (Anthony William Medical Medium)
Този блог, неговото съдържание и материали са представени единствено с информационна цел и не са заместител на медицински съвет, диагноза или лечение. Консултирайте се с лицензиран здравен специалист, преди да промените или прекратите лекарства, лечение или грижи, или да започнете каквато и да било диета, упражнения или програма за добавки. Екипът на Кулинарен блог - здравословно в кухнята с Тони не са медицински лица и нямат претенции да предоставят здравни услуги.