Босилек
Босилекът е природен антибиотик, антисептик с газогонно действие. Той значително подпомага стомаха по време на храносмилането и може да осигури незабавно облекчение при газове, стомашни спазми и гадене.
Босилекът е природен антибиотик, антисептик с газогонно действие. Той значително подпомага стомаха по време на храносмилането и може да осигури незабавно облекчение при газове, стомашни спазми и гадене.
Крушите, някога наричани „дарът на боговете“, са сочни, сладки и лесно смилаеми плодове, които са богати на витамини и алкални минерали. Те са страхотна храна за отслабване и благодатни за черния дроб, като помагат за неговото пречистване.
Черешите са мощен лечебен плод, който е пълен с витамини А, С, Е и минерали като желязо, цинк, калий и манган. Те имат също силни противовъзпалителни свойства и са чудесна „храна за мозъка“ и помагат за укрепване на когнитивната функция, като спомагат за подобряване на паметта, фокуса и концентрацията и намаляване на мозъчната мъгла.
Ягодите са вкусен плод с невероятна хранителна сила. Те са пълни с витамини: витамин А, В-комплекс и витамин Е, както и минерали като манган, желязо и цинк. Богати са на антиоксиданти, които повишават способността им да възстановяват, подобряват и подмладяват тялото.
Зеленият грах е един от най-питателните храни сред бобовите зеленчуци и е богат на антиоксиданти, витамини А, С, К и В-комплекс и минерали.
Лимоните са мощен лечебен плод, който съдържа феноменални антибиотични, антисептични и противоракови свойства. Лимоните са богати на витамини С и В-комплекс и минерали като желязо, калций, магнезий, силиций, мед и калий. Смятат се за прекрасен тоник и могат да помогнат за прочистване и детоксикация на цялото тяло.
Карфиолът помага на щитовидната жлеза и останалата част от ендокринната система да предотвратят вирусите, които наистина стоят зад проблеми като тиреоидит.
Брюкселското зеле е невероятно питателен зеленчук, който е богат на антиоксиданти, фитонутриенти, витамини С, А и Е и алкализиращи минерали като калций, желязо и манган. То също е добър източник на омега-3 мастни киселини и витамин К, които са от съществено значение за правилното функциониране на мозъка и нервите.
Малините са едни от най-добрите антиоксидантни плодове и са основна храна за оптимално здраве. Малините са богати на витамини C, A, E, K и B-комплекс и минерали като желязо, калций и магнезий.
Мащерката има мощни антивирусни свойства, успокоява кашлицата, облекчава треската и се бори с настинки и инфекции. Мащерката е невероятна пречистваща билка за храносмилателния тракт и подпомага храносмилането на тежки и мазни храни. Протежава едни от най-високите антиоксидантни нива сред билките.
Смокините са високо ценен и хранителен плод, който се използва за лечение на почти всички известни болести от древни времена. Те могат да осигурят изключителни количества енергия и жизненост на тялото, както и да помогнат за възстановяването на храносмилателната, сърдечно-съдовата, лимфната, репродуктивната, мускулната, имунната и скелетната система.
Мангото е един от най-популярните и богати на хранителни вещества плодове в света и често е наричан „Кралят на плодовете“. Мангото е невероятен източник на витамини А, С, Е и В-комплекс, както и важни за здравето флавоноиди като бета-каротин и алфа-каротин.
Маточината е невероятен природен дар, който ни помага да се справим с напрегнатото ежедневие. Маточината е чудесна за справяне с проблеми с храносмилането, проблеми, свързани с нервите, гадене, загуба на апетит. Нейните биоактивни фитохимикали като неоткрити алкалоиди успокояват нервните рецептори в храносмилателния тракт, така че нервите стават по-малко чувствителни и възпалението намалява. Това прави маточината ценна билка за помощ при стрес.
Ябълките са сладка и засищаща закуска, която има имуностимулиращи и предотвратяващи заболяванията свойства. Те са силно алкален плод, който има способността да утолява жаждата незабавно. Фитохимикалите в ябълките ги правят истинска храна за мозъка. Ябълките са най-доброто средство за прочистване на дебелото черво.
Фурмите са идеална храна за увеличаване на енергията и мозъчната дейност. Те са добър източник на витамини А и В-комплекс. Богати са на минерали като желязо, калций, манган, мед и калий. Те осигуряват чудесен енергиен тласък и помогат за съживяване на тялото по всяко време на деня.
Аспержите са фантастичен лечебен зеленчук с високо съдържание на основни минерали като селен, цинк и манган, които са жизненоважни за силна и здрава имунна система. Също така е с високо съдържание на витамини А, К и В-комплекс. Аспержите имат свойства против стареене, които могат да ни помогнат да останем млади. Те са най-добрата храна за черния дроб и претоварените ни надбъбречни жлези.
Животворната сила на сока от целина - какво го прави толкова специален и лечебен. Сокът от целина има уникална разновидност на витамин С, който не изисква метилиране в черния дроб, за да се използва. Това означава, че витамин С в сока от целина засилва имунната система, както не може никой друг витамин С, заради своята бионалична, преметилирана форма.
Животворната сила на сока от целина - какво го прави толкова специален и лечебен. Сокът от целина притежава натриеви клъстерни соли, които неутрализират токсините. Борят се срещу нежелани вируси и бактерии и подпомагат черния дроб в производството на жлъчен сок.
Нарът е един от най-здравословните и лечебни плодове в днешно време. Той е отлична храна за отслабване, подсилва имунната система, подобрява кръвообращението и е перфектна храна за мозъка, тъй като помагат за подобряване на когнитивната функция и на паметта.
Копривата е силно лечебно растение, което расте изобилно сред природата. Тя е богата на хлорофил и минерали като желязо, хром, цинк, мед, магнезий, силиций, кобалт и калций. Чаят от коприва засилва имунната система и има способността на неутрализира токсични антигени в тялото.
Кориандърът е уникална билка, която е пълна с витамини А, К и С, минерали като желязо, калций и магнезий и има повече антиоксиданти от повечето плодове или зеленчуци. Кориандърът е забележителен детоксикатор на тежки метали и е в състояние да отстрани живака и алуминия от мястото, където се натрупват в мастните тъкани.