Как да си направим домашен лосион за слънце
В разгара на лятото и морските почивки, когато често сме изложени на жарко слънце, не може без защита за нашия най-голям орган, а именно кожата. Кожата има много важни функции за нашето тяло. Тя го предпазва от вредни въздействия, пречиства го от токсини чрез потта, поддържа нормална телесна температура, синтезира витамин Д, абсорбира кислород, азот и въглероден оксид и отговаря за нашата сетивност. Затова е от изключителна важност да използваме козметика, която не съдържа тежки метали, парабени, сулфати, парфюми и други опасни съединения от тежката промишленост. Относно термина "парфюм" трябва да става ясно, че това са изкуствени, синтетични аромати, които са създадени химично. Около 3000 вида химикали, както и множество техни комбинации, се използват за ароматизиране на козметичните продукти- от кремове за лице и тяло, шампоани, сапуни, дезодоранти, парфюми.
Много е важно да използваме чиста козметика. Чрез кожата ни, козметичните продукти достигат до кръвоносната ни система и въздействат пряко на нашето здраве. Аз, например, отдавна съм забравила за козметичните магазини и прехвалените и скъпи продукти. Винаги съставките са написани със съмнително малки букви, дълъг списък от непознати съставни елементи и обикновено действието на тези продукти изглежда бързо и ефективно, но в дълготраен план тези продукти състаряват кожата, появяват се петна, влият на ендокринната и дихателна система. Често козметиката е и причина за редица дерматологични проблеми.
Аз избрах да си направя домашен лосион за слънце, защото съм сигурна във всяка една съставка в него. Ето и моята рецепта за лосион за слънце.
Съставки за домашен лосион за слънце:
- 300 мл. базово масло- кокосово масло, масло от карите, масло от жожоба или сладък бадем
- 2 с.л. цинков оксид без нано частици
- 1 ч.л. масло от малинови семена
- 10 капки етерично масло от лавандула
- 10 капки етерично масло от гераниум
- 10 капки етерично масло от мента
Начин на приготвяне:
Разтопете на водна баня базовото масло, което ще използвате. Махнете от огъня и добавете маслото от малинови семена и разбъркайте добре. Сложете и цинковия оксид и отново разбъркайте, така че да се смеси добре. Накрая прибавете и етеричните масла. Съхранявайте на хладно.
Нанасяйте върху суха кожа на всеки два часа или след излизане от водата. Използвайте на плажа, в планината и в ежедневието си.
Забележки:
Аз избрах да използвам за базово масло комбинация от нерафинирано африканско масло от карите (ший) и нерафинирано кокосово масло в съотношение 2:1, т.е. 200 мл. масло от ший и 100 мл. кокосово масло. И двата вида масла има нисък слънцезащитен фактор - карите има 3-6 SPF, кокосовото масло има 2-8 SPF.
Маслото от карите е подходящо за всякакъв тип кожа. То хидратира много добре, заличава белези и стрии, облечава екземи и кожни раздразнения, засилва производството на колаген от кожата.
Кокосовото масло се нанася изключително лесно на кожата, абсорбира бързо, омекотява и не оставя мазни следи. То има силни антимикробни и антигъбични свойства.
Консистенцията на лосиона за слънце е кремообразна. На слънце омеква, но не става течна, което е чудесно и спокойно може да си държите лосиона под ръка, докато сте на плаж.
Цинковият оксид е химично съединение между молекулите на цинк и кислород. Той не е водноразтрорим, затова се добавя към базово масло и се разбърква внимателно до пълното му разтваряне. Цинковият оксид предпазва от слънчево изгаряне, има UV защита, помага при екземи, обриви, пигментни петна, бръчки. Аз избрах цинков оксид без нано частици. Нано частиците се използват в медицината, в козметиката, в храната. За съжаление, обаче, те влият на мозъка и довеждат до редица неврологични заболявания.
Аз използвам 2 с.л. или 30 г. цинков оксид, което е 10% концентрация в лосиона. За по-бледа кожа увеличете концентрацията до 20%.
Маслото от малинови семки е богато на витамин Е и А, както и на омега мастни киселини. То има силни антоксидантни свойства, които спомагат за неутрализирането на свободните радикали, образувани от UV лъчите.
Етерични масла, подходящи за лосион за слънце и които подхранват кожата са: гераниум, тамян, лавандула, чаено дърво, мента, безсмъртниче, смирна.
Цитрусовите масла, като лимон, лайм, бергамот, мандарина и други са фоточувствителни, т.е. те засилват силата на слънчевите лъчи и това може да доведе до изгаряне на кожата. Използвайте цитрусови масла поне 12 часа преди излагане на слънце.
Аз обожавам гераниум или още наричан здравец, индрише или дъхаво мушкато, така че не мога без него. Добавих още сладост от лавандулата и свежест от ментата.
Етеричното масло от гераниум има антибактериални и противовъзпалителни свойства и успява значително да подобри здравето на кожата. Помага при акне, дерматит и други кожни заболявания. Забавя състаряването на кожата и изглажда бръчките.
Етеричното масло от лавандула е от най-древните и добре познати масла в света. То има силни антиоксидантни и антимикробни свойства. Подобрява значително състоянието на кожата при акне, гнойни пъпки и рани, старчески белези и алергични състояния. Забавя старенето на кожата и премахва несъвършенствата. Помага при ужулвания, изгаряния, натъртвания и рани.
Етеричното масло от мента има слънцезащитен фактор 6-8 SPF, предпазва кожата от изгаряне или облекчава вече изгорена кожа. Хидратира кожата, облекчава болка и сърбеж. Подпомага възстановяването и обновяването на кожата.
Разбира се, може да направите лосион за слънце с Вашите любими етерични масла, подходяща за кожата. Много е ВАЖНО да използвате етерични масла, които са сертифицирани като терапевтичен клас. Това означава, че не съдържат синтетични елементи и не са опасни за Вашето здраве. Аз избрах най-чистите масла и се доверих на doTERRA.
След всичко написано и прочетено, остава само да Ви пожелая пълноценна почивка, изпълнена с преживявания и емоции! И не забравяйте, че грижата за нашето здраве е комплексна, ежедневна и е единствено в Нашите ръце!