Как да направим живота си по-добър и по-здравословен, II-ра част
Идеята за здравословното хранене и здравословния начин на живот и най-вече пътят до постигането им, ме изпълва с трепет, вълнение, ентусиазъм, страст, желание. Толкова хубави усещания. Ето точно тук и сега се замислям, че всъщност смисълът в този живот е това и само това. Ако липсват тези пориви на душата, каквото и да правим, все ще сме изморени, огорчени, безразлични, апатични.
Всичко е просто и трябва да си остане такова. Колкото по-обикновено живее човек, толкова по-добре се чувства. Просто липсват от съзнанието и битието му онези привички, типични за вечно забързания, изнервен и гневен човек, който няма време за нищо, няма здравословен сън, не изпитва наслада от природни гледки и песен на птички. Нека бъдем по-обикновени! Тук, обаче, не става въпрос да бъдем посредствени и задоволяващи се с каквото ни се случи. Напротив, означава, да бъдем дейни, свободни, следващи инстинктите си, готови винаги да научим нещо ново и обърнати към природата и нейната магична сила.
Всъщност, природата е съвършена и колкото повече наблюдам това явление, толкова по-учудена оставам. Тя е един брилятно смазан механизъм, който се върти неуморно. Природата и най-вече земята (почвата) няма да се измори да ни дава здраве, сили, храна. Но и тя си иска своето. Тук сме, за да и дадем. Най-лесното, най-достъпното, най-екологичното нещо, с което можем да я нахраним, е да направим компост. Компостът е голяма част от отпадъците у дома. В него изхърляме обелки от плодове, зеленчуци, черупки от яйца, утайка от кафе, чай, хартия, кашони, изсъхнали цветя, паднали листа, окосена трева. Разбира се, за да направи всеки компостер, му трябва двор. Но, не е задължително. Може да компостирате и на терасата, в голяма саксия, отредена за тази цел. Голяма част от ежедневния отпадък на хората е от хранителни продукти, които не могат да се разгрядат на сметището и така се замърсява въздуха и почвата. А колко е лесно просто да събираме обелки от краставици или пащърнак и да ги мятаме в саксията на метри от нас. Готовият компост е черно злато за почвата, прави я плодородна. Така земята успява да ни се отблагодари за положеното усилие. Не забравяйте, че в компостера не се изхвърля готвена храна, животински продукти, пластмаса, стъкло. Прост пример от нашето ежедневие! Преди да си направим компостер изхвърляхме една торба с боклук всеки ден. Но сега, когато компостираме и използваме повторно много опаковки и буркани, боклукът ни намаля до 1 торба седмично. Замислете се само какво е това за природата, ако всеки един от Нас намали отпадъците си до 7 пъти. Тогава може би наистина ще имаме един по-добър и по-чист свят!
Освен за боклука, който правим, е редно да се замислим и за дрехите, които висят в гардероба. Аз по себе си съдя, нося една дреха, после ми омръзва и въобще не я обличам. Да Ви кажа няма нищо лошо в това човек да си разменя дрехите. Едно време ми се струваше доста бабешко това, но вече гледам по друг начин на нещата. Запазени дрехи, които вече не Ви нашепват: "Облечи ме", просто подарете на приятел. За Вас тези дрехи вече нищо не значат, но за някой друг могат да бъдат нещо интересно и полезно. На мен и бижутата ми омързват, затова гледам и на тях да давам нов живот. Ако няма на кого да подарите, дарете ги - има на кого. Може и да ги продадете, защо пък не. Някой ще се зарадва от нова придобивка, а Вие ще спечелите някой лев.
Разменяйте и книги. Мястото на книгите не е на лавиците в библиотеката Ви, а в душата и паметта Ви. Така че, четете, даже всеки ден, дори по-малко, и разменяйте книги с приятели. Важно! Не се срамувайте да си поискате обратно любима и специална книга за Вас, която сте дали на някой. Хората често забравят, че са взели книга на заем, така че едва ли ще се разсърдят на Вашата молба.
Общо взето, подарявайте на близки, роднини и приятели всичко, което вече не ползвате - електрически уреди, детски дрехи и играчки, детски колички. Разбира се, ако те имат нужда. По този начин, освен че ще бъдете част от процеса за намаляване на отпечатъка ни върху околната среда, ще освободите пространство във вашия дом, което ще даде възможност за нови начинания, нови идеи и проекция на новото Ви Аз.
Давайте втори живот на стари неща - стари дрехи и бебешки пелени лесно се превръщат в торбички за пазар, кухненски престилки и кухненски кърпи.
Планирайте си менюто. Сега! Това е трудна задача, аз пак съдя по себе си. Защото планувам едно ястие, но на следващия ден въобще не ми се яде това и измислям нещо на мига. Но ако се научите да планирате, ще купувате само нужните продукти, ще намалите потреблението си, бюджета си и разбира се отпечатъка върху планетата. Хранете се основно с плодове, зеленчуци, ядки, семена, кълнове, ферменти.
Когато отивате на рожден ден или друго събитие, носете лично изработени подаръци. Сигурно всеки един от Вас умее по нещо, някой ще подари домашно вино или бира, домашни сладка или лютеница, бисквити, красив букет от домашната ви градина или набрани билки, ръчно изработена козметика, обеци, ръчно изрисувани чаши за шампанско или красиви шапки. Хората вече са толкова арт, та чак се изумявам. Ако пък не Ви бива в изработването на неща, подарете услуга. Може рожденикът да има нужда точно от Вашия професионален съвет за изработка на сайт, счетоводна услуга, превод на документ или нещо друго. Искайте подобни подаръци и за Вас.
За подаръци на децата мислете по-креативно, те се радват на вещи, но само първоначално, след това обикновено отварят кухненския шкаф или гардероб и вадят каквото им хареса. Така че, измислете нещо практично и екологично. Може да подарите на по-големи деца пътуване със семейството или преживяване с приятели. На по-малки деца подарете урок по печене на сладки с мама или урок по майсторене на къщичка за птички с тати. Децата, всъщност, се радват на самата изненада, на трепета и вълнението (затова Коледа е толкова обичана, с нейната мистичност), така че и банан да им подарите, ще се зарадват, ако преди това ги подготвите. И все пак, ясно е, че децата трябва да играят, именно чрез играта се учат на човешки взаимоотношения, участват в конфликти и разрешаване на спорове. Така че, ще са им нужни подръчни материали. Подарявайте им дървени играчки, книжки, пъзели, музикални инструменти.
Мислете какво купувате и дали наистина имате нужда от това. Да знаете само колко дрехи си купувах преди. Доста дадох на приятели, други дарих. Още имам за разчистване. Истина е това, че човек носи долу-горе едни и същи дрехи и другите само се трупат. Затова вече много мисля какво да си купя. Като отида в магазина и си харесам някоя рокля, първо се питам: "Мога ли да живея без нея". Често отговорът е да. И просто продължавам напред. Опитът ми показва да избягвам да купувам дрехи на разпродажба, защото обикновено остават с етикета или са облечени веднъж. Не се подлъгвайте да си купувате и евтини дрехи, те са винаги некачествени, износват се много бързо, единствено оставят огромен отпечатък в околната среда и замърсяват природата, още докато се произвеждат във фабриката.
Не използвайте ароматизатори у дома, в колата, в офиса. Те са силно токсични, лесно запалими, с много задушлива и тежка миризма. Вместо това, може да използвате дифузер, пълен с чиста вода и няколко капки етерични масла. Дифузерът работи като вибрира и разпръсква на много ситни капчици водата из помещението. Така въздухът се овлажнява и се предотвратява развитието на вируси и бактерии. А силата на етеричните масла допълва благотворното въздействие, с тяхните антивирусни, антибактериални, антигъбични и антимикробни качества.
Не използвайте микровълнова фурна. Тя излъчва микровълни, които разбиват молекулите на храната и променят нейния състав. А това влияе на нашето здраве.
Използвайте акумулаторни батерии, вместо обикновените еднократни. На сумати играчки, малки джаджи, часовници и какво ли не, има батерии. Просто е. Като се изтощи батерията, я зареждате и после ползвате отново и отново. Ако всички забравят за алкалните батерии, ще спестим тонове олово и литий изсипани в природата. Аз лично в кошчетата, предназначени за изхвърляне на батерии, съм виждала много малко количество батерии. Явно масово се изхвърлят с битовия отпадък.
Изключвайте wi-fi рутера през нощта и когато не ползвате интернет. Вечер изключвайте и телефоните. Ако е нужна аларма за следващата сутрин използвайте самолетен режим. Намалянето на мощните вълни ще спомогне за по-добър и пълноценен сън.
Когато се храните в ресторант, винаги поръчвайте по-малко от колкото си мислите, че ще изядете. Обикновено, човек се наяжда с малко, но от лакомия или нежелание да остави храната, изяжда всичко. Хранете се разумно, без да прекалявате. Избягвайте и да вземате храна за вкъщи, това само генерира допълнителен боклук от опаковките.
Ако обичате да четете вестници и списания, абонирайте се за електронни издания. По-евтино е, а и спестявате тонове хартия. Преминете изцяло на електронни фактури. За книгите тук не мога да кажа същото. Нищо не може да се сравни с удоволствието да прелистваш интересна книга и да притежаваш библиотека с размерите на исполин. Аз лично никога не съм чела книга в електронен формат.
Изхвърлете боята за обувки. Лъскайте обувките с кокосово масло.
Не използвайте химическо чистене за дрехи, дамаски на мебели, подложки за столове и други. Химикалите, които се използват, са изключително токсични.
Изхвърлете пластмасовите купи и кутии за съхранение. Вместо това използвайте стъклени и биоразградими купи и кутии за дома, офиса, за училището на децата, за пикник или за пътуване.
Използвайте свещи от пчелен восък, а не от парафин. Парафинът е отпадачън продукт при рафинирането на суров петрол и при горенето му се отделят вредни, токсични вещества.
Използвайте восъчни кърпи за съхранение, вместо стреч фолио и пластмасови кутии. Восъчните кърпи се използват за съхранение на плодове, зеленчуци, хляб, сандвичи, за покриване на салата, тесто, част от останалата вечеря и други. Тези кърпи са напълно биоразградими, защото са изработени от памук, пчелен восък, смола и масло от жожоба. Даже може и в компоста да ги изхвърлите след многократна употреба.
Използвайте биоразградими гъби за съдове и биоразградими кърпи за кухнята. Направени са от растителни материали, не замърсяват природата, съхнат по-бързо и не развиват неприятна миризма като обикновените попивателни кърпи.
Не купувайте истинско коледно дръвче. Още е рано за Коледа, но като се сетя за претрупаните тротоари с малки, невръстни елхички и борчета, ми става тъжно. Ароматът им е божествен, но мястото им е в гората. У дома използвайте изкуствено дръвче или направете сами свое с подръчни материали.
И най-важното, но не на последно място, е Вашата осъзнатост. Всеки един от нас е част от тази Вселена, от тази планета, постъпките на всеки един от нас влияят, дори да не е веднага, ще се усети след време. Инвестирайте във Вашето бъдеще и Вашето здраве. Ако това няма смисъл, не знам кое има тогава!?!