Как да направим живота си по-добър и по-здравословен
Честно казано, никога не съм вярвала, че толкова ще променя начина си на мислене, хранене, светоусещане. Някак си постепенно се случи. Но и изведнъж. Не знам. Може би, просто в един момент човек осъзнава кое е важно, кое го прави щастлив, което е добро за неговото тяло и здраве. Но и появата на децата е огромен фактор. Когато им предлагаш храна или ги учиш кое е добро и кое не, трябва да си сигурен в това - в качеството на храната, в отношението към тях, в уроците, които им даваш за живота.
Преди време с лекота бих си купила нещо сладко от магазина. Но вече няма никакъв шанс това да се случи. Всичко приготвям сама вкъщи, с много любов и желание. Вече даже се чудя, как може още да има хора, които си купуват подобни неща. И тук е моментът да отбележа, че всичко е въпрос на избор, на вкус, на възможности и на любов към себе си и тези, за които пазаруваме и готвим.
Бих искала да споделя с Вас, някои много прости неща, които промених в ежедневнието и в кухнята си, и от които сега се чувствам много доволна и щастлива. Това са неща, които съм открила и направила за мен и моето семейство. Всеки един от вас, има правото да реши дали му харесват тези промени или не, дали са приложими за него или не.
Първото и най-просто нещо е да забравим за найлоновите торбички. Просто носете винаги със себе си по една платнена торбичка, защото всеки ден се случва да си купим нещо, не само когато сме тръгнали на пазар. Когато бях малка, винаги ме пращаха с една плетена торба за хляб и мляко. Останало ми е приятен и носталгичен спомен от това. Препоръчително е от малки да научим и децата на това. Вкъщи имаме торбички с различен десен. Просто ги пера и използваме многократно. Ако все пак, забравите платнената торбичка, в магазина си купете хартиена, а не найлонова.
Забравете и за малките найлонови торбички на щандовете за плодове и зеленчуци. За какво ви е да си купите една връзка банани и да ги сложите в найлонова торба. Или пък една краставица, или 2 моркова, 2 домата. Стремете се да използвате максимално малко найлон. Купувайте си храна насипно в хартиени опаковки, като боб, леща, подправки, чайове, семена, ядки, брашно, захар и други. Или носете със себе си от вкъщи стъклени шишета, буркани или кутии. Има вече магазини, от където може сами да се налеете мляко, кефир, сок или продавачите да сложат във ваша кутия сирене или кашкавал.
Забравете и за найлоновите торби за боклук. Вече свободно могат да се закупят биоразградими торбички. Те са произведени от царевично или картофено нишесте и се разграждат за около 2 месеца. Не са много по-скъпи от найлоновите, но пък отпечатъка, който оставяме е много по-малък, а това е важна крачка за нас и за цялата планета!
Разбира се, след намаляването на найлона, следва и намаляване употребата на пластмаса. Вярно е, че всичко около нас е пластмаса и е много трудно, но все пак има от къде да се започне. Водата взаимодейства с пластмасата и започват да се отделят химикали от петролните продукти, с които е произведена. Така че, минералната вода в пластмасово шише не е здравословен избор. Купете си филтрираща кана за вода и спрете да купувате пластмасови бутилки и туби. По-евтино е и винаги има вода за пиене и готвене. Инвестирайте и в едно малко стъклено шишенце, което да носите със себе си през деня. Или еко биоразградими бутилки без бисфенол за децата. Напълнете го с пречистена вода, резен лимон, краставица или капка етерично масло от лимон, лайм, грейпфрут или мента. Така ще сте винаги тонизирани, хидратирани, а и ще пречистите тялото си от вредните токсини. Вземете си дори еко биоразградима чаша за кафе, която давайте всеки път щом си купите кафе навън.
Не използвайте пластмасови сламки за пиене. (Въобще на кого са нужни те?). Може би само на децата им е забавно да ги ползват. Отдавна продават хартиени сламки, а вече има и сламки от бамбук, стъкло, пшеница, стомана. Така че, ако все пак искате да придаде повече чар и характер на питието си или имате парти, изберете хартиени сламки. Те са на достъпна цена, цветни и забавни.
Не използвайте пластмасови чинии и прибори за пикник. Носете си обикновени от вкъщи.
Стремете се да купувате продукти основно в стъклени буркани- кокосово масло, кисело мляко, сметана, пастет, подправки, сол. Аз използвам след това тези буркани са домашни сосове, домашна майонеза, за съхранение на останало ястие от вечеря, за съхранение на брашна, кокосова захар, киноа, боб, макарони.
И като говорим за замърсители на нашата природа и нашето здраве, е важно да органичим употребата и на препарати в нашия дом. Аз започнах с праха за пране, който е абсолютна химия. От доста време използвам сапунени ядки и съм много доволна. Те са напълно естествени, екологично чисти, не причиняват алергии, могат да се използват за миене на съдове, за направата на домашен сапун или шампоан. Омекотител за дрехи също не използвам. Ако все пак искате дрехите да са ароматизирани, добавете към прането в пералнята няколко капки етерично масло от лимон или лавандула. Друг добър вариант е да си купувате наливен прах за пране.
Следва смяна на препарата за миене на съдове и препарата за бяната. Един ден докато си миех чиниите с обикновен препарат, се замислих, защо е нужно препаратът за съдове да мирише толкова силно и какво всъщност се съдържа в него. Ами не съдържа хубави неща. А препаратите за баня? Щом ги ползвам трябва да съм задължително с ръкавици и маска на лицето. Звучи толкова страшно.
Затова аз замених химията с естествени и натурални продукти. Кухненските плотове почиствам с вода и етерично масло от лимон, портокал или мандарина. След това мога спокойно да сложа храна отгоре. Тази смес е идеална и за загорели котлони, понеже маслото от лимон е най-големият мастен разтворител на Земята.
Разбира се, страхотните лимон, оцет и сода бикарбонат са винаги под ръка. С тях може да чистите фурната, котлоните, банята, тоалетната. Старите методи за почистване на прозорците с оцет и вестник са отново на мода. Пода чистете само с парочистачка, на основата на вода. Високата температура премахва микробите и разгражда мръсотиите.
До скоро завиждах на познати с миялни машини. А аз прекарвам по сумати време над мивката. Вече не е така. Реално, за да сложиш в миялната чиниите и тенджерите, трябва първо да премахнеш всичката храна, да отстраниш всичко загоряло. И накрая какво остава, въртене около един час на почти чисти съдове, консумация на вода, ток и закупуване на препарати за тази миялна машина - отново химия. В една много хубава книга за безгрижния родител, прочетох как цялото семейство участва в отсервирането на масата, измиването на съдовете, подсушаването и прибирането им в шкафа. Така едно четиричленно семейство, задружно и с усмивка, може да свърши с това занимание за доста по-кратко време. Да не забравяме, че приобщавайки децата към домашните задължения, не само ги учим на отговорност, колективност и съпричастност, но и, им вдъхваме повече самочувствие, че могат да се справят сами и изграждаме положителни навици за вбъдеще. И все пак, ако имате сериозна нужда от миялна машина, зареждайте я с домашно направени таблетки на основата на сода бикарбонат и етерични масла.
Заедно със смяната на препаратите за съдове и баня, смених и четките ни зъби, пастата за зъби, шампоана, душ гела, дезодоранта, крема за лице и лосиона за тяло. Четките за зъби са биоразградими, без бисфенол. За съжаление, за малки деца под 2 години не са подходящи, защото те много дъвчат четката и им падат косъмчетата. Но за по-големи деца са идеални.
Пастата за зъби, шампоана, душ гела, сапуна, дезодоранта, крема за лице и парфюма си ги правя сама. Ползите от това са много.
- намалявам употребата на пластмаса, от всичките шишенца, които иначе бих купила;
- изключвам напълно употребата на алуминий, който се съдържа в сапуните, дезодорантите, кремовете, лосионите против слънце и който е опасен тежък метал;
- изключвам напълно употребата на флоурид, който се съдържа в повечето пасти за зъби;
- изпитвам удоволствие от това сама да си приготвям козметиката, децата също участват с интерес, така учат нови неща и най-вече научават произхода на нещата, защо искам той да е чист и натурален;
- добавям по няколко капки от различни етерични масла; в пастата за зъби - карамфил, в шампоана - чаено дърво или градински чай, в крема за лице - тамян или лавандула, в дезодоранта - иланг, иланг или кориандър. Така добавям капчица здраве за мен и допълнителна грижа за зъбите, косата и кожата ми;
- спестявам пари от некупуването на козметика.
Не използвайте алуминиеви съдове, алуминиево фолио и храни, съдържащи алуминий - като бакпулвер, самонабухващо брашно, готови сладкиши от магазина. Гответе в стъклени, керамични и чугунени съдове. Използвайте пергаментова хартия. Даже я използвайте повторно. Аз го правя винаги, щом изпека хляб или бисквити, просто изтупвам хартията и я прибирам в шкафа до следващото печене. Съхранявайте храната в стъклени кутии и буркани.
Гледайте цветя. Аз се спрях на подправки и алое вера. В домашни условия лесно може да си посадите магданоз, копър, босилек, кресон. Така винаги имате свеж завършек на ястието или салатата си. Алое вера пък е невероятно растение. То пречиства въздуха, затова имам във всяка стая. Отглежда се направо само, трябва му само топлина и светлина, и малко вода. Върши страхотна работа след слънчево изгаряне, екземи, атопичен дерматит, варицела.
Имам още много идеи, някой от тях вече приложени, други влизат скоро в действие.
За да не отегча никого с дълго четене, ще споделя с Вас другите си идеи много скоро.
И не забравяйте, че промяната започва от Вас, че вече сме много, че Земята плаче, че само заедно можем много, че трябва да се започне сега, че бъдещето изглежда страшно, но ние можем да го променим.
За да бъдем по-добри и по-здрави!